Azokat a hozzávalókat szedtem egy csokorba, amiket az életmódváltás során érdemes kihagyni vagy valamilyen érzékenység miatt el kell hagyni az étrendből. A lista azoknak is segítséget nyújt majd, akik a sütés-főzés kellős közepén szembesülnek azzal, hogy valamilyen hozzávaló nincs a kamrában.
Cukor helyett:
Amennyire lehet inkább hagyd ki az étrendedből, hidd el a tested meg fogja köszönni és később meg is hálálja ezt a tettedet! De ha nélkülözhetetlen hozzávalója a receptnek az édes íz, akkor sem kell pánikba esni, viszonylag egyszerű pótolni mással.
Többféle édesítőszer van már a boltok polcain (pl.: eritrit, sztívia, xilit), de természetes alternatívákkal is elérhetjük az édes ízt, mint például a méz vagy az agave szirup. A szirup fogyasztása csak ritkán ajánlott és akkor is kis (max. 1 teáskanál) mennyiségben, mert rettentő sok kalória van benne.
Nálam klasszul bevált ötlet, hogy ha a recept engedi akkor a retrónak számító baracklekvárt keverem a sütemények tésztájába. Legyen szó piskótáról, muffinról vagy pont a kókuszgolyóról a házi baracklekvár már sokszor megmentett. Sőt még különlegesebbé és egyedibbé varázsolja a sütiket, pláne, ha ez a lekvár is cukormentes változatú.
Manapság már az állati eredetű tej elhagyására is létezik számtalan megoldás.
Ilyen például a mandula-, rizs-, zab-, kókusz-, vagy a kesudiótej.
Te megtaláltad már a kedvencedet közöttük? Nekem a pirított mandulatej vált be, számomra annak van a legközelebb az íze a valódi tejhez és a kávém is finom vele.
Na itt már nehezedik a dolog. A tojást általában ragacsos állaga miatt tesszük a tésztákhoz, hogy összetartsa nekünk a hozzávalókat, amíg sütjük. Erre a célra a banán is egy jó megoldás lehet, pépesítve, vagy csak összetörve hasonló funkciót tölthet be (de nyilván nem pontosan ugyanazt az ízélményt adja vissza!).
Akár a darált lenmag is jól kiválthatja a tojást, például ha, 1 evőkanál darált lenmagot kb. fél deciliter vízben zselés állagúra főzöl és adod hozzá a többi hozzávalóhoz.
A chia tojás (1 evőkanál chiamag + 3 evőkanál víz + 2 perc pihentetés) is kiválóan megállja a helyét.
Liszt helyett:
Itt főként a glutén miatt érdemes más után nézni.
Erre jó megoldás lehet a mandulaliszt, a zöldbanánliszt, dió őrlemény vagy a zabpehely (még őrölve is!), de kaphatóak már gluténmentes lisztkeverékek is bőven a boltokban.
Ha az étel sűrítése a cél, akkor útifűmaghéj a legjobb alternatíva, de a kukoricakeményítőt kis vízben elkeverve is elvégzi ezt a feladatot.
Főző tejszín helyett:
Ennél már alaposan át kell gondolni mi is a kívánt hatás. A krémleveseknél a krémes állagot ½ dl tej és 50 g vaj elkeverve tudja megadni a tejszín jellegű sűrűséget. A jó benne pedig az, hogy a tej növényi alternatíva is lehet.
Habtejszín helyett:
Bármennyire is hihetetlennek fog hangzani a csicseriborsónak a leve (igen …amiben a konzervben van tárolva) kiválóan felhasználható „habtejszín” gyanánt. Ha nem hiszed akkor bártan járj utána!
És a teljesség igénye nélkül még pár tipp:
- Vaj helyett ugyanannyi kókuszzsír a nyerő.
- Zsemlemorzsa helyett zabpehely vagy szezámmag is megteszi.
- Sütőpor helyett szódabikarbóna a befutó (egy kiskanál ecetet vagy citromlét azért tegyél mellé).
Ezzel a kis listával már megalapoztad a konyhatündéri karriered! Hisz elképesztően profi leszel, ha egyből tudod mi után kell nyúlni, ha egy - két összetevő elfogy az alkotás kellős közepén.
Jó sütés főzést kívánok!